Archive for Listopad 24th, 2009

Pendercki wielkim muzykiem jest?

wtorek, Listopad 24th, 2009

Wracając dziś wieczorem do domu słuchałem w samochodzie audycji, której uczestnicy zachwycali się, jakim „wielkim” i słynnym muzykiem jest pono Krzysztof Penderecki. Nie ukrywam, że uśmiałem się do łez! Nie znam nikogo, kto miałby w domu płytę lub kasetę z utworami tego pana. Nie znam nikogo, kto by z własnej, nieprzymuszonej woli pofatygował się na koncert z taką (!) muzyką, nie znam nikogo, kto by na pierwsze dźwięki „pendereckiej” kakofonii nie rzucił się do radia lub telewizora, żeby to-to wyłączyć.

A facet zbiera nagrody i zaszczyty, a dziennikarze i krytycy nie mogą się go nachwalić (ciekawe, czy któryś z nich słucha go z własnej woli?). Ciekawe, dlaczego? Czyżby, dlatego, że jest wysoki, opasły, brodaty, nosi grube okulary i wygląda na „awtoryteta”? Pewno tak.

Jestem ciekaw, co by komponował gdyby musiał utrzymać się z muzyki (płyt, koncertów), za które odbiorcy mieliby płacić z własnej kieszeni. Polska muzyka na pewno wielce by na tym zyskała…

Wywiad

wtorek, Listopad 24th, 2009

Gazeta Libertariańska opublikowała na swoich stronach www wywiad z moją skromną osobą. Oto i on:

Prywatne sądy? Sądzę, że jest to możliwe

Wywiad z Mariuszem Waszakiem, wiceprezesem Wolności i Praworządności – nowej partii sformowanej przez Janusza Korwin-Mikkego.

Maciej Dudek: Na swojej stronie internetowej określa się Pan jako libertarianin. Czy oznacza to, że ma Pan nieco inne poglądy niż konserwatywno-liberalne, czy też utożsamia Pan oba te nurty?

Mariusz Waszak: Jestem libertarianinem, no może z pewnym “odchyleniem” narodowym. Byłem w partii konserwatywno – liberalnej, ponieważ jej program był najbardziej libertariański z “dostępnych na rynku”. Niestety, w Polsce określenie “libertarianin” jest zrozumiałe dla bardzo wąskiej grupy osób. Mój szanowny kolega Rafał Ziemkiewicz kiedyś określił siebie, jako aynrandysta. My to rozumiemy, ale któż jeszcze?

A za moje strony internetowe – przepraszam – są zaniedbane od pewnego czasu, ale zmieni to się w ciągu tygodnia. Będzie ciekawie! A libertarian.pl będzie, rzecz jasna, w linkowisku.

 Teraz “na rynku” pojawiła się druga partia, której jest Pan wiceprezesem. Czy na tym etapie można powiedzieć cokolwiek o jej programie? Czy będzie to kopia programu UPR? Czy silniej zaznaczą się idee libertariańskie?
Program UPR’u, przynajmniej ten zatwierdzony w grudniu 1990 był, w zdecydowanej większości, libertariański. Co się z nim stało w roku 2004, po zmianach, trudno mi powiedzieć. Zresztą program programem a ludzie ludźmi. Julia Pitera, która zasiadała wraz ze mną w Radzie głównej UPR po odejściu z tej partii została warszawską radną, która zasłynęła z tropienia “samowolek budowlanych” co jest rażąco sprzeczne z ideami UPR o libertarianiźmie nawet nie wspominając!

Zostałem pierwszym wiceprezesem Wolności i Praworządności i zapewniam, że będę kładł zdecydowanie większy nacisk na pierwszy człon tej nazwy.

Poza tym UPR miała być pepinierą różnych ugrupowań. WiP nie!

A program? Został, na razie wstępnie, sformułowany przez Janusza Korwin-Mikke.

Oto i o Teraz nie czas na szczegółowe programy. Musimy się zjednoczyć, by walczyć z…

pięcioma B:

1. Biurokracją – musimy uwolnić Polskę od ucisku polityków i biurokratów. To my mamy decydować jak wydajemy własne pieniądze i uczymy własne dzieci. Polityków, którzy wybudowali ten ustrój, polityków, którzy chcą nas oddać pod władzę urzędników w Brukseli, regulujących nawet smak oscypków, musimy oddać pod sąd i pozbawić wpływu na nasz los.


2. Bezrobociem – musimy radykalnie obniżyć podatki i władzę polityków i urzędników nad gospodarką. Polityków i urzędników ministerialnych, którzy utrzymują wysokie podatki, dzięki czemu panuje wysokie bezrobocie,  należy oddać pod sąd. Trzeba nam ustroju, gdzie  rejestracja firmy trwać będzie nie więcej niż pół godziny – i nikt nie będzie wtrącał się w jej funkcjonowanie jeśli nie narusza Prawa.

3. Biedą – musimy radykalnie obniżyć podatki, by biedny człowiek mógł kupić chleb za 50 groszy. Radykalnie obniżyć akcyzę, by benzyna kosztowała taniej niż 2 zł, jak w USA. Znieść przymus płacenia na ZUS, odbierający rodzinom ogromne pieniądze i wytwarzający bezrobocie. Utworzyć Fundusz Emerytalny, by zapewnić emerytury tym, co całe życie płacili składkę na bankrutujący ZUS. Znieść pobór do wojska, odbierający rodzinom żywicieli, wprowadzając armię czysto zawodową.

4. Bezprawiem – musimy uwolnić Polskę spod władzy polityków i biurokratów – oprzeć się na rodzinie, przywracając pojęcie głowy rodziny. Tych, co łamią Prawo przez siebie ustanowione musimy surowo ukarać. Prawo musi być jasne i proste. Praw musi być bardzo mało – a za łamanie tych, co są rzeczywiście potrzebne, trzeba surowo karać. Musimy przywrócić elementarne zasady Sprawiedliwości – w tym karę śmierci dla morderców.  Dać Policji uprawnienia do skutecznego zwalczania przestępczości. Ogłosić amnestię dla skazanych za łamanie absurdalnych przepisów – a zaostrzyć wyroki za morderstwa, rabunki i złodziejstwa na szkodę osób prywatnych.

5. Bałaganem – zamiast III Rzeczypospolitej, zbudować Państwo Prawa. Zmniejszyć Senat do 32 Senatorów, a Sejm do 120 Posłów. Immunitet parlamentarny musi kończyć się z dniem rozwiązania Sejmu. Rządowi odebrać prawo projektowania ustaw, tworząc Radę Stanu. Oddzielić od siebie Władze: Sądowniczą, Ustawodawczą i Wykonawczą. Radykalnie zmniejszyć rolę urzędników, zwiększyć rolę sędziów. Wysoko opłacać Wojsko, Policje i służby specjalne – odbierając im za to wszelkie możliwości działania w gospodarce (co jest źródłem największych afer). Ustabilizować system: po zmianie przepisów wprowadzić zasadę, że nowa ustawa wchodzi w życie dopiero po sześciu latach od chwili uchwalenia!

Utrzymanie akcyzy, obowiązku rejestrowania działalności gospodarczej, “przywrócenie pojęcia głowy rodziny”, “trzeba surowo karać”, “dać policji uprawnienia”, “zwiększyć rolę sędziów.” Sporo konserwatywnego etatyzmu. Czy nie obawia się Pan, że wizja państwa jako starego, surowego szeryfa odrzuci libertarian? Może WiP-owscy wolnościowcy powinni sformułować własne cele wewnątrz partii?

Akcyza, rzecz jasna, powinna być zniesiona całkowicie podobnie jak większość innych podatków. O zwiększeniu roli sędziów zwłaszcza przy dzisiejszym “osobliwym” orzecznictwie w ogóle nie może być mowy; podobnie z policją. Ale, przypominam, że nie ja pisałem ten program, a jestem w WiP po to, aby wyplenić takie “kwiatuszki”. Sądzę, że nie powinno być z tym większych problemów.

Niestety, jakąś formę, możliwie najbardziej uproszczoną, wręcz – sprymitywizowaną rejestracji firm utrzymać trzeba. Nie używałbym nawet słowa “rejestracja” a np. poinformowanie o rozpoczęciu (lub zakończeniu) działalności; podobnie z podatkami – nikt ich nie lubi płacić, ale pewne są niezbędne. Rzecz jasna – wielokrotnie niższe niż obecnie!

W tej chwili najważniejsza jest walka z biurokracją i redukcja legionów urzędników na wszystkich szczeblach administracji. Niestety obecny rząd postępuje dokładnie odwrotnie. Aż zgrozą wieje!

Co sądzi Pan o postulatach części libertarian związanych z urynkowieniem każdej działalności, z prawodawstwem i sądownictwem włącznie?
Skoro mamy prywatne kancelarie adwokacje, prawne, notarialne, a wielu krajach nawet więzienia to, dlaczego nie miałby tak funkcjonować i sądy? Wprawdzie nie zastanawiałem się jak można by to zrobić technicznie, ale sądzę, że jest to możliwe.

Przypominam, że pojawiają się nawet prywatne armie i biorą z sukcesem udział w wojnach – choćby firma Blackwater ze Stanów Zjednoczonych. Zaś zajęcie Moskwy przez Polaków w roku 1610 nastąpiło na skutek prywatnej wyprawy hetmana Stanisława Żółkiewskiego.

Zresztą skoro każdy lekarz zawsze pracuje lepiej, wydajniej i uważniej na swojej praktyce prywatnej niż w państwowym szpitalu lub przychodni to dlaczego z sędziami miałoby być inaczej?

Strategia UPR jak dotąd nie przyniosła oczekiwanych owoców. Czy uważa Pan, że należy ją kontynuować do skutku czy jednak konieczne są zmiany? A jeśli konieczne są zmiany – czego mają one w pierwszym rzędzie dotyczyć: programu, marketingu, finansowania?

Należy wrócić do strategii, która przynosiła niegdyś niezłe wyniki. Ale, rzecz jasna, zmiany też będą konieczne. Jakie? No, cóż – porozmawiamy o tym za kilka-kilkanaście dni. Na razie nie chciałbym o tym mówić. Przyjdzie na to czas. Ale proszę się nie obawiać – bomb na pewno nie będziemy podkładać. Zmieniają się czasy, zmienia się technika, muszą zmienić się metody. Na jakie? Na inne!

Tak czy inaczej życzę wybuchu popularności. Bardzo dziękuję za rozmowę.

 

 

Ave! Heil! Etc.

wtorek, Listopad 24th, 2009

Witam Wszystkich na moim blogu!

Na początku chciałby przeprosić Wszystkich odwiedzających za ewentualne techniczne potknięcia, ale edytor tego blogu to dla mnie novum i muszę dopiero zobaczyć, „z czym to się je”.

Mam nadzieję, że odwiedzanie mojego blogu przyniesie Państwu nieco dobrych myśli, informacji… i rozrywki.

Pozdrawiam i zapraszam

Mariusz Waszak